Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/kahl

PositiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto: kahl
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi kahler [luo] kahle[luo] kahles [luo] kahle
akkusatiivi kahlen [luo] kahle kahles kahle
datiivi kahlem [luo] kahler kahlem kahlen
genetiivi kahlen kahler kahlen kahler
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi kahle kahle kahle kahlen
akkusatiivi kahlen kahle kahle kahlen
datiivi kahlen kahlen kahlen kahlen
genetiivi kahlen kahlen kahlen kahlen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi kahler kahle kahles kahlen
akkusatiivi kahlen kahle kahles kahlen
datiivi kahlen kahlen kahlen kahlen
genetiivi kahlen kahlen kahlen kahlen

KomparatiiviMuokkaa

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi kahlerer [luo] kahlere [luo] kahleres [luo] kahlere
akkusatiivi kahleren [luo] kahlere kahleres kahlere
datiivi kahlerem [luo] kahlerer kahlerem kahleren
genetiivi kahleren kahlerer kahleren kahlerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi kahlere kahlere kahlere kahleren
akkusatiivi kahleren kahlere kahlere kahleren
datiivi kahleren kahleren kahleren kahleren
genetiivi kahleren kahleren kahleren kahleren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi kahlerer kahlere kahleres kahleren
akkusatiivi kahleren kahlere kahleres kahleren
datiivi kahleren kahleren kahleren kahleren
genetiivi kahleren kahleren kahleren kahleren

SuperlatiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die kahlste [luo]
monikko die kahlsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am kahlsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi kahlster [luo] kahlste kahlstes [luo] kahlste
akkusatiivi kahlsten kahlste kahlstes kahlste
datiivi kahlstem [luo] kahlster kahlstem kahlsten
genetiivi kahlsten kahlster kahlsten kahlster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi kahlste kahlste kahlste kahlsten
akkusatiivi kahlsten kahlste kahlste kahlsten
datiivi kahlsten kahlsten kahlsten kahlsten
genetiivi kahlsten kahlsten kahlsten kahlsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi kahlster kahlste kahlstes kahlsten
akkusatiivi kahlsten kahlste kahlstes kahlsten
datiivi kahlsten kahlsten kahlsten kahlsten
genetiivi kahlsten kahlsten kahlsten kahlsten