Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/modern

PositiiviMuokkaa

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi moderner [luo] moderne modernes [luo] moderne
akkusatiivi modernen [luo] moderne modernes moderne
datiivi modernem [luo] moderner modernem modernen
genetiivi modernen moderner modernen moderner
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi moderne moderne moderne modernen
akkusatiivi modernen moderne moderne modernen
datiivi modernen modernen modernen modernen
genetiivi modernen modernen modernen modernen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi moderner moderne modernes modernen
akkusatiivi modernen moderne modernes modernen
datiivi modernen modernen modernen modernen
genetiivi modernen modernen modernen modernen

KomparatiiviMuokkaa

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi modernerer [luo] modernere [luo] moderneres [luo] modernere
akkusatiivi moderneren [luo] modernere moderneres modernere
datiivi modernerem [luo] modernerer modernerem moderneren
genetiivi moderneren modernerer moderneren modernerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi modernere modernere modernere moderneren
akkusatiivi moderneren modernere modernere moderneren
datiivi moderneren moderneren moderneren moderneren
genetiivi moderneren moderneren moderneren moderneren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi modernerer modernere moderneres moderneren
akkusatiivi moderneren modernere moderneres moderneren
datiivi moderneren moderneren moderneren moderneren
genetiivi moderneren moderneren moderneren moderneren

SuperlatiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die modernste [luo]
monikko die modernsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am modernsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi modernster [luo] modernste modernstes [luo] modernste
akkusatiivi modernsten modernste modernstes modernste
datiivi modernstem [luo] modernster modernstem modernsten
genetiivi modernsten modernster modernsten modernster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi modernste modernste modernste modernsten
akkusatiivi modernsten modernste modernste modernsten
datiivi modernsten modernsten modernsten modernsten
genetiivi modernsten modernsten modernsten modernsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi modernster modernste modernstes modernsten
akkusatiivi modernsten modernste modernstes modernsten
datiivi modernsten modernsten modernsten modernsten
genetiivi modernsten modernsten modernsten modernsten