Liite:Adjektiivitaivutus/suomi/iäkäs

Positiivi Komparatiivi Superlatiivi
sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi iäkäs iäkkäät nominatiivi iäkkäämpi iäkkäämmät nominatiivi iäkkäin iäkkäimmät
genetiivi iäkkään iäkkäiden
iäkkäitten
genetiivi iäkkäämmän iäkkäämpien
(iäkkäämpäin)
genetiivi iäkkäimmän iäkkäimpien
iäkkäinten
(iäkkämpäin)
partitiivi iäkästä iäkkäitä partitiivi iäkkäämpää iäkkäämpiä partitiivi iäkkäintä iäkkäimpiä
akkusatiivi iäkäs;
iäkkään
iäkkäät akkusatiivi iäkkäämpi;
iäkkäämmän
iäkkäämmät akkusatiivi iäkkäin;
iäkkäimmän
iäkkäimmät
sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat sisäpaikallissijat
inessiivi iäkkäässä iäkkäissä inessiivi iäkkäämmässä iäkkäämmissä inessiivi iäkkäimmässä iäkkäimmissä
elatiivi iäkkäästä iäkkäistä elatiivi iäkkäämmästä iäkkäämmistä elatiivi iäkkäimmästä iäkkäimmistä
illatiivi iäkkääseen iäkkäisiin
(iäkkäihin)
illatiivi iäkkäämpään iäkkäämpiin illatiivi iäkkäimpään iäkkäimpiin
ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat ulkopaikallissijat
adessiivi iäkkäällä iäkkäillä adessiivi iäkkäämmällä iäkkäämmillä adessiivi iäkkäimmällä iäkkäimmillä
ablatiivi iäkkäältä iäkkäiltä ablatiivi iäkkäämmältä iäkkäämmiltä ablatiivi iäkkäimmältä iäkkäimmiltä
allatiivi iäkkäälle iäkkäille allatiivi iäkkäämmälle iäkkäämmille allatiivi iäkkäimmälle iäkkäimmille
muut muut muut
essiivi iäkkäänä iäkkäinä essiivi iäkkäämpänä iäkkäämpinä essiivi iäkkäimpänä iäkkäimpinä
translatiivi iäkkääksi iäkkäiksi translatiivi iäkkäämmäksi iäkkäämmiksi translatiivi iäkkäimmäksi iäkkäimmiksi
abessiivi iäkkäättä iäkkäittä abessiivi iäkkäämmättä iäkkäämmittä abessiivi iäkkäimmättä iäkkäimmittä
instruktiivi iäkkäin instruktiivi iäkkäämmin instruktiivi iäkkäimmin
komitatiivi iäkkäine komitatiivi iäkkäämpine komitatiivi iäkkäimpine