Liite:Ranskan 1. konjugaatio

Ensimmäiseen konjugaatioon kuuluvat -er-päätteiset verbit, joista säännölliset verbit muodostavat ranskan verbien enemmistön. Niiden vartalo saadaan infinitiivistä poistamalla -er-pääte.

Esimerkkiverbi parlerMuokkaa

Indikatiivin preesensMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. parle parlons
2. parles parlez
3. parle parlent

Indikatiivin imperfektiMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. parlais parlions
2. parlais parliez
3. parlait parlaient

Indikatiivin yksinkertainen perfekti (passé simple)Muokkaa

persoona yksikkö monikko
1. parlai parlâmes
2. parlas parlâtes
3. parla parlèrent

Indikatiivin futuuriMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. parlerai parlerons
2. parleras parlerez
3. parlera parleront

Subjunktiivin preesensMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. parle parlions
2. parles parliez
3. parle parlent

Subjunktiivin imperfektiMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. parlasse parlassions
2. parlasses parlassiez
3. parlât parlassent

Konditionaalin preesensMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. parlerais parlerions
2. parlerais parleriez
3. parlerait parleraient

ImperatiiviMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. parlons
2. parle parlez
3.

Partisiipin preesensMuokkaa

  • parlant

Partisiipin perfektiMuokkaa

suku yksikkö monikko
m. parlé parlés
f. parlée parlées