Liite:Ranskan 2. konjugaatio

Toiseen konjugaatioon kuuluvat -ir-päätteiset verbit. Säännöllisillä toisen konjugaation verbeillä indikatiivin preesensin monikon 1. persoonan muodossa ennen persoonapäätettä on -iss-infiksi, epäsäännöllisillä infiksiä ei ole.

Esimerkkiverbi finirMuokkaa

Indikatiivin preesensMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. finis finissons
2. finis finissez
3. finit finissent

Indikatiivin imperfektiMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. finissais finissions
2. finissais finissiez
3. finissait finissaient

Indikatiivin yksinkertainen perfekti (passé simple)Muokkaa

persoona yksikkö monikko
1. finis finîmes
2. finis finîtes
3. finit finirent

Indikatiivin futuuriMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. finirai finirons
2. finiras finirez
3. finira finiront

Subjunktiivin preesensMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. finisse finissions
2. finisses finissiez
3. finisse finissent

Subjunktiivin imperfektiMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. finisse finissions
2. finisses finissiez
3. finît finissent

Konditionaalin preesensMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. finirais finirions
2. finirais finiriez
3. finirait finiraient

ImperatiiviMuokkaa

persoona yksikkö monikko
1. finissons
2. finis finissez
3.

Partisiipin preesensMuokkaa

  • finissant

Partisiipin perfektiMuokkaa

suku yksikkö monikko
m. fini finis
f. finie finies