Liite:Verbitaivutus/espanja/desgarrar

Nominaalimuodot
infinitiivi desgarrar
gerundi desgarrando luo
partisiipin perfekti desgarrado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) desgarro luo
(yo) desgarraba luo (yo) desgarré luo (yo) desgarraré luo
(tú) desgarras luo
(tú) desgarrabas luo (tú) desgarraste luo (tú) desgarrarás luo
(él/ella) desgarra luo (él/ella) desgarraba (él/ella) desgarró luo (él/ella) desgarrará luo
(nosotr|os, -as) desgarramos luo
(nosotr|os, -as) desgarrábamos luo (nosotr|os, -as) desgarramos (nosotr|os, -as) desgarraremos luo
(vosotr|os, -as) desgarráis luo
(vosotr|os, -as) desgarrabais luo (vosotr|os, -as) desgarrasteis luo (vosotr|os, -as) desgarraréis luo
(ell|os, -as) desgarran luo
(ell|os, -as) desgarraban luo (ell|os, -as) desgarraron luo (ell|os, -as) desgarrarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he desgarrado (yo) había desgarrado (yo) hube desgarrado (yo) habré desgarrado
(tú) has desgarrado (tú) habías desgarrado (tú) hubiste desgarrado (tú) habrás desgarrado
(él/ella) ha desgarrado (él/ella) había desgarrado (él/ella) hubo desgarrado (él/ella) habrá desgarrado
(nosotr|os, -as) hemos desgarrado (nosotr|os, -as) habíamos desgarrado (nosotr|os, -as) hubimos desgarrado (nosotr|os, -as) habremos desgarrado
(vosotr|os, -as) habéis desgarrado (vosotr|os, -as) habíais desgarrado (vosotr|os, -as) hubisteis desgarrado (vosotr|os, -as) habréis desgarrado
(ell|os, -as) han desgarrado (ell|os, -as) habían desgarrado (ell|os, -as) hubieron desgarrado (ell|os, -as) habrán desgarrado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) desgarre luo
(yo) desgarrara luo
desgarrase luo
(tú) desgarres luo
(tú) desgarraras luo
desgarrases luo
(él/ella) desgarre
(él/ella) desgarrara
desgarrase
(nosotr|os, -as) desgarremos luo
(nosotr|os, -as) desgarráramos luo
desgarrásemos luo
(vosotr|os, -as) desgarréis luo
(vosotr|os, -as) desgarrarais luo
desgarraseis luo
(ell|os, -as) desgarren luo
(ell|os, -as) desgarraran luo
desgarrasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya desgarrado (yo) hubiera desgarrado
hubiese desgarrado
(tú) hayas desgarrado (tú) hubieras desgarrado
hubieses desgarrado
(él/ella) ha desgarrado (él/ella) hubiera desgarrado
hubiese desgarrado
(nosotr|os, -as) hayamos desgarrado (nosotr|os, -as) hubiéramos desgarrado
hubiésemos desgarrado
(vosotr|os, -as) hayáis desgarrado (vosotr|os, -as) hubierais desgarrado
hubieseis desgarrado
(ell|os, -as) hayan desgarrado (ell|os, -as) hubieran desgarrado
hubiesen desgarrado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) desgarraría luo (yo) habría desgarrado
(tú) desgarrarías luo (tú) habrías desgarrado
(él/ella) desgarraría (él/ella) habría desgarrado
(nosotr|os, -as) desgarraríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos desgarrado
(vosotr|os, -as) desgarraríais luo (vosotr|os, -as) habríais desgarrado
(ell|os, -as) desgarrarían luo (ell|os, -as) habrían desgarrado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) desgarra no desgarres
(él/ella) desgarre
no desgarre
(nosotr|os, -as) desgarremos no desgarremos
(vosotr|os, -as) desgarrad luo no desgarréis
(ellos|os, -as) desgarren
no desgarren