Liite:Verbitaivutus/espanja/morar

Nominaalimuodot
infinitiivi morar
gerundi morando luo
partisiipin perfekti morado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) moro
(yo) moraba luo (yo) moré luo (yo) moraré luo
(tú) moras luo
(tú) morabas luo (tú) moraste luo (tú) morarás luo
(él/ella) mora (él/ella) moraba (él/ella) moró (él/ella) morará luo
(nosotr|os, -as) moramos luo
(nosotr|os, -as) morábamos luo (nosotr|os, -as) moramos (nosotr|os, -as) moraremos luo
(vosotr|os, -as) moráis luo
(vosotr|os, -as) morabais luo (vosotr|os, -as) morasteis luo (vosotr|os, -as) moraréis luo
(ell|os, -as) moran luo
(ell|os, -as) moraban luo (ell|os, -as) moraron luo (ell|os, -as) morarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he morado (yo) había morado (yo) hube morado (yo) habré morado
(tú) has morado (tú) habías morado (tú) hubiste morado (tú) habrás morado
(él/ella) ha morado (él/ella) había morado (él/ella) hubo morado (él/ella) habrá morado
(nosotr|os, -as) hemos morado (nosotr|os, -as) habíamos morado (nosotr|os, -as) hubimos morado (nosotr|os, -as) habremos morado
(vosotr|os, -as) habéis morado (vosotr|os, -as) habíais morado (vosotr|os, -as) hubisteis morado (vosotr|os, -as) habréis morado
(ell|os, -as) han morado (ell|os, -as) habían morado (ell|os, -as) hubieron morado (ell|os, -as) habrán morado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) more
(yo) morara luo
morase luo
(tú) mores
(tú) moraras luo
morases luo
(él/ella) more
(él/ella) morara
morase
(nosotr|os, -as) moremos luo
(nosotr|os, -as) moráramos luo
morásemos luo
(vosotr|os, -as) moréis luo
(vosotr|os, -as) morarais luo
moraseis luo
(ell|os, -as) moren luo
(ell|os, -as) moraran luo
morasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya morado (yo) hubiera morado
hubiese morado
(tú) hayas morado (tú) hubieras morado
hubieses morado
(él/ella) ha morado (él/ella) hubiera morado
hubiese morado
(nosotr|os, -as) hayamos morado (nosotr|os, -as) hubiéramos morado
hubiésemos morado
(vosotr|os, -as) hayáis morado (vosotr|os, -as) hubierais morado
hubieseis morado
(ell|os, -as) hayan morado (ell|os, -as) hubieran morado
hubiesen morado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) moraría luo (yo) habría morado
(tú) morarías luo (tú) habrías morado
(él/ella) moraría (él/ella) habría morado
(nosotr|os, -as) moraríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos morado
(vosotr|os, -as) moraríais luo (vosotr|os, -as) habríais morado
(ell|os, -as) morarían luo (ell|os, -as) habrían morado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) mora no mores
(él/ella) more
no more
(nosotr|os, -as) moremos no moremos
(vosotr|os, -as) morad luo no moréis
(ellos|os, -as) moren
no moren