Liite:Verbitaivutus/espanja/pisar

Nominaalimuodot
infinitiivi pisar
gerundi pisando luo
partisiipin perfekti pisado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) piso
(yo) pisaba luo (yo) pisé luo (yo) pisaré luo
(tú) pisas luo
(tú) pisabas luo (tú) pisaste luo (tú) pisarás luo
(él/ella) pisa luo (él/ella) pisaba (él/ella) pisó (él/ella) pisará
(nosotr|os, -as) pisamos luo
(nosotr|os, -as) pisábamos luo (nosotr|os, -as) pisamos (nosotr|os, -as) pisaremos luo
(vosotr|os, -as) pisáis luo
(vosotr|os, -as) pisabais luo (vosotr|os, -as) pisasteis luo (vosotr|os, -as) pisaréis luo
(ell|os, -as) pisan luo
(ell|os, -as) pisaban luo (ell|os, -as) pisaron luo (ell|os, -as) pisarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he pisado (yo) había pisado (yo) hube pisado (yo) habré pisado
(tú) has pisado (tú) habías pisado (tú) hubiste pisado (tú) habrás pisado
(él/ella) ha pisado (él/ella) había pisado (él/ella) hubo pisado (él/ella) habrá pisado
(nosotr|os, -as) hemos pisado (nosotr|os, -as) habíamos pisado (nosotr|os, -as) hubimos pisado (nosotr|os, -as) habremos pisado
(vosotr|os, -as) habéis pisado (vosotr|os, -as) habíais pisado (vosotr|os, -as) hubisteis pisado (vosotr|os, -as) habréis pisado
(ell|os, -as) han pisado (ell|os, -as) habían pisado (ell|os, -as) hubieron pisado (ell|os, -as) habrán pisado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) pise luo
(yo) pisara
pisase luo
(tú) pises luo
(tú) pisaras luo
pisases luo
(él/ella) pise
(él/ella) pisara
pisase
(nosotr|os, -as) pisemos luo
(nosotr|os, -as) pisáramos luo
pisásemos luo
(vosotr|os, -as) piséis luo
(vosotr|os, -as) pisarais luo
pisaseis luo
(ell|os, -as) pisen luo
(ell|os, -as) pisaran luo
pisasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya pisado (yo) hubiera pisado
hubiese pisado
(tú) hayas pisado (tú) hubieras pisado
hubieses pisado
(él/ella) ha pisado (él/ella) hubiera pisado
hubiese pisado
(nosotr|os, -as) hayamos pisado (nosotr|os, -as) hubiéramos pisado
hubiésemos pisado
(vosotr|os, -as) hayáis pisado (vosotr|os, -as) hubierais pisado
hubieseis pisado
(ell|os, -as) hayan pisado (ell|os, -as) hubieran pisado
hubiesen pisado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) pisaría luo (yo) habría pisado
(tú) pisarías luo (tú) habrías pisado
(él/ella) pisaría (él/ella) habría pisado
(nosotr|os, -as) pisaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos pisado
(vosotr|os, -as) pisaríais luo (vosotr|os, -as) habríais pisado
(ell|os, -as) pisarían luo (ell|os, -as) habrían pisado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) pisa no pises
(él/ella) pise
no pise
(nosotr|os, -as) pisemos no pisemos
(vosotr|os, -as) pisad luo no piséis
(ellos|os, -as) pisen
no pisen