Liite:Verbitaivutus/espanja/promulgar

Nominaalimuodot
infinitiivi promulgar
gerundi promulgando luo
partisiipin perfekti promulgado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) promulgo luo
(yo) promulgaba luo (yo) promulgué luo (yo) promulgaré luo
(tú) promulgas luo
(tú) promulgabas luo (tú) promulgaste luo (tú) promulgarás luo
(él/ella) promulga luo (él/ella) promulgaba (él/ella) promulgó (él/ella) promulgará luo
(nosotr|os, -as) promulgamos luo
(nosotr|os, -as) promulgábamos luo (nosotr|os, -as) promulgamos (nosotr|os, -as) promulgaremos luo
(vosotr|os, -as) promulgáis luo
(vosotr|os, -as) promulgabais luo (vosotr|os, -as) promulgasteis luo (vosotr|os, -as) promulgaréis luo
(ell|os, -as) promulgan luo
(ell|os, -as) promulgaban luo (ell|os, -as) promulgaron luo (ell|os, -as) promulgarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he promulgado (yo) había promulgado (yo) hube promulgado (yo) habré promulgado
(tú) has promulgado (tú) habías promulgado (tú) hubiste promulgado (tú) habrás promulgado
(él/ella) ha promulgado (él/ella) había promulgado (él/ella) hubo promulgado (él/ella) habrá promulgado
(nosotr|os, -as) hemos promulgado (nosotr|os, -as) habíamos promulgado (nosotr|os, -as) hubimos promulgado (nosotr|os, -as) habremos promulgado
(vosotr|os, -as) habéis promulgado (vosotr|os, -as) habíais promulgado (vosotr|os, -as) hubisteis promulgado (vosotr|os, -as) habréis promulgado
(ell|os, -as) han promulgado (ell|os, -as) habían promulgado (ell|os, -as) hubieron promulgado (ell|os, -as) habrán promulgado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) promulgue luo
(yo) promulgara luo
promulgase luo
(tú) promulgues luo
(tú) promulgaras luo
promulgases luo
(él/ella) promulgue
(él/ella) promulgara
promulgase
(nosotr|os, -as) promulguemos luo
(nosotr|os, -as) promulgáramos luo
promulgásemos luo
(vosotr|os, -as) promulguéis luo
(vosotr|os, -as) promulgarais luo
promulgaseis luo
(ell|os, -as) promulguen luo
(ell|os, -as) promulgaran luo
promulgasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya promulgado (yo) hubiera promulgado
hubiese promulgado
(tú) hayas promulgado (tú) hubieras promulgado
hubieses promulgado
(él/ella) ha promulgado (él/ella) hubiera promulgado
hubiese promulgado
(nosotr|os, -as) hayamos promulgado (nosotr|os, -as) hubiéramos promulgado
hubiésemos promulgado
(vosotr|os, -as) hayáis promulgado (vosotr|os, -as) hubierais promulgado
hubieseis promulgado
(ell|os, -as) hayan promulgado (ell|os, -as) hubieran promulgado
hubiesen promulgado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) promulgaría luo (yo) habría promulgado
(tú) promulgarías luo (tú) habrías promulgado
(él/ella) promulgaría (él/ella) habría promulgado
(nosotr|os, -as) promulgaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos promulgado
(vosotr|os, -as) promulgaríais luo (vosotr|os, -as) habríais promulgado
(ell|os, -as) promulgarían luo (ell|os, -as) habrían promulgado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) promulga no promulgues
(él/ella) promulgue
no promulgue
(nosotr|os, -as) promulguemos no promulguemos
(vosotr|os, -as) promulgad luo no promulguéis
(ellos|os, -as) promulguen
no promulguen