Liite:Verbitaivutus/ranska/acquérir

NominaalimuodotMuokkaa

preesens perfekti
infinitiivi acquérir avoir acquis
gerundiivi en acquérant en ayant acquis
partisiippi acquérant acquis
apuverbi avoir

PersoonamuodotMuokkaa

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. acquiers acquérons 1. acquérais acquérions 1. acquis acquîmes 1. acquerrai acquerrons
2. acquiers acquérez 2. acquérais acquériez 2. acquis acquîtes 2. acquerras acquerrez
3. acquiert acquièrent 3. acquérait acquéraient 3. acquit acquirent 3. acquerra acquerront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai acquis avons acquis 1. avais acquis avions acquis 1. eus acquis eûmes acquis 1. aurai acquis aurons acquis
2. as acquis avez acquis 2. avais acquis aviez acquis 2. eus acquis eûtes acquis 2. auras acquis aurez acquis
3. a acquis ont acquis 3. avait acquis avaient acquis 3. eut acquis eurent acquis 3. aura acquis auront acquis
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. acquière acquérions 1. acquisse acquissions
2. acquières acquériez 1. acquisses acquissiez
3. acquière acquièrent 3. acquît acquissent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie acquis ayons acquis 1. eusse acquis eussions acquis
2. aies acquis ayez acquis 2. eusses acquis eussiez acquis
3. ait acquis aient acquis 3. eût acquis eussent acquis
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. acquerrais acquerrions
2. acquerrais acquerriez
3. acquerrait acquerraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais acquis aurions acquis
2. aurais acquis auriez acquis
3. aurait acquis auraient acquis
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. acquérons
2. acquiers acquérez