Liite:Verbitaivutus/ranska/contaminer

NominaalimuodotMuokkaa

preesens perfekti
infinitiivi contaminer avoir contaminé
gerundiivi en contaminant en ayant contaminé
partisiippi contaminant contaminé
apuverbi avoir

PersoonamuodotMuokkaa

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. contamine luo contaminons luo 1. contaminais luo contaminions luo 1. contaminai luo contaminâmes luo 1. contaminerai luo contaminerons luo
2. contamines contaminez luo 2. contaminais contaminiez luo 2. contaminas luo contaminâtes luo 2. contamineras luo contaminerez luo
3. contamine contaminent luo 3. contaminait luo contaminaient luo 3. contamina luo contaminèrent luo 3. contaminera luo contamineront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai contaminé avons contaminé 1. avais contaminé avions contaminé 1. eus contaminé eûmes contaminé 1. aurai contaminé aurons contaminé
2. as contaminé avez contaminé 2. avais contaminé aviez contaminé 2. eus contaminé eûtes contaminé 2. auras contaminé aurez contaminé
3. a contaminé ont contaminé 3. avait contaminé avaient contaminé 3. eut contaminé eurent contaminé 3. aura contaminé auront contaminé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. contamine contaminions 1. contaminasse luo contaminassions luo
2. contamines contaminiez 1. contaminasses luo contaminassiez luo
3. contamine contaminent 3. contaminât luo contaminassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie contaminé ayons contaminé 1. eusse contaminé eussions contaminé
2. aies contaminé ayez contaminé 2. eusses contaminé eussiez contaminé
3. ait contaminé aient contaminé 3. eût contaminé eussent contaminé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. contaminerais luo contaminerions luo
2. contaminerais contamineriez luo
3. contaminerait luo contamineraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais contaminé aurions contaminé
2. aurais contaminé auriez contaminé
3. aurait contaminé auraient contaminé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. contaminons
2. contamine contaminez