Liite:Verbitaivutus/ranska/convertir

NominaalimuodotMuokkaa

preesens perfekti
infinitiivi convertir avoir converti
gerundiivi en convertissant en ayant converti
partisiippi convertissant converti
apuverbi avoir

PersoonamuodotMuokkaa

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. convertis convertissons 1. convertissais convertissions 1. convertis convertîmes 1. convertirai convertirons
2. convertis convertissez 2. convertissais convertissiez 2. convertis convertîtes 2. convertiras convertirez
3. convertit convertissent 3. convertissait convertissaient 3. convertit convertirent 3. convertira convertiront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai converti avons converti 1. avais converti avions converti 1. eus converti eûmes converti 1. aurai converti aurons converti
2. as converti avez converti 2. avais converti aviez converti 2. eus converti eûtes converti 2. auras converti aurez converti
3. a converti ont converti 3. avait converti avaient converti 3. eut converti eurent converti 3. aura converti auront converti
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. convertisse convertissions 1. convertisse convertissions
2. convertisses convertissiez 1. convertisses convertissiez
3. convertisse convertissent 3. convertît convertissent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie converti ayons converti 1. eusse converti eussions converti
2. aies converti ayez converti 2. eusses converti eussiez converti
3. ait converti aient converti 3. eût converti eussent converti
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. convertirais convertirions
2. convertirais convertiriez
3. convertirait convertiraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais converti aurions converti
2. aurais converti auriez converti
3. aurait converti auraient converti
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. convertissons
2. convertis convertissez