Liite:Verbitaivutus/ranska/curer

NominaalimuodotMuokkaa

preesens perfekti
infinitiivi curer avoir curé,
être curé(e)(s)
gerundiivi en curant en ayant curé,
en étant curé(e)(s)
partisiippi curant curé
apuverbi avoir, être

PersoonamuodotMuokkaa

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. cure curons luo 1. curais luo curions luo 1. curai curâmes luo 1. curerai curerons luo
2. cures curez luo 2. curais curiez luo 2. curas curâtes 2. cureras luo curerez luo
3. cure curent 3. curait luo curaient luo 3. cura curèrent luo 3. curera luo cureront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai curé,
suis curé(e) luo
avons curé,
sommes curé(e)s
1. avais curé,
étais curé(e)
avions curé,
étions curé(e)s
1. eus curé,
fus curé(e)
eûmes curé,
fûmes curé(e)s
1. aurai curé,
serai curé(e)
aurons curé,
serons curé(e)s
2. as curé,
es curé(e)
avez curé,
êtes curé(e)(s)
2. avais curé,
étais curé(e)
aviez curé,
étiez curé(e)(s)
2. eus curé,
fus curé(e)
eûtes curé,
fûtes curé(e)(s)
2. auras curé,
seras curé(e)
aurez curé,
serez curé(e)(s)
3. a curé,
est curé(e)
ont curé,
sont curé(e)s
3. avait curé,
était curé(e)
avaient curé,
étaient curé(e)s
3. eut curé,
fut curé(e)
eurent curé,
furent curé(e)s
3. aura curé,
sera curé(e)
auront curé,
seront curé(e)s
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. cure curions 1. curasse curassions luo
2. cures curiez 1. curasses luo curassiez luo
3. cure curent 3. curât luo curassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie curé,
sois curé(e)
ayons curé,
soyons curé(e)s
1. eusse curé,
fusse curé(e)
eussions curé,
fussions curé(e)s
2. aies curé,
sois curé(e)
ayez curé,
soyez curé(e)(s)
2. eusses curé,
fusses curé(e)
eussiez curé,
fussiez curé(e)(s)
3. ait curé,
soit curé(e)
aient curé,
soient curé(e)s
3. eût curé,
fût curé(e)
eussent curé,
fussent curé(e)s
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. curerais luo curerions luo
2. curerais cureriez luo
3. curerait luo cureraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais curé,
serais curé(e)
aurions curé,
serions curé(e)s
2. aurais curé,
serais curé(e)
auriez curé,
seriez curé(e)(s)
3. aurait curé,
serait curé(e)
auraient curé,
seraient curé(e)s
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. curons
2. cure curez