Liite:Verbitaivutus/ranska/faire

NominaalimuodotMuokkaa

preesens perfekti
infinitiivi faire avoir fait
gerundiivi en faisant en ayant fait
partisiippi faisant fait
apuverbi avoir

PersoonamuodotMuokkaa

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. fais faisons 1. faisais faisions 1. fis fîmes 1. ferai ferons
2. fais faites 2. faisais faisiez 2. fis fîtes 2. feras ferez
3. fait font 3. faisait faisaient 3. fit firent 3. fera feront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai fait avons fait 1. avais fait avions fait 1. eus fait eûmes fait 1. aurai fait aurons fait
2. as fait avez fait 2. avais fait aviez fait 2. eus fait eûtes fait 2. auras fait aurez fait
3. a fait ont fait 3. avait fait avaient fait 3. eut fait eurent fait 3. aura fait auront fait
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. fasse fassions 1. fisse fissions
2. fasses fassiez 1. fisses fissiez
3. fasse fassent 3. fît fissent
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie fait ayons fait 1. eusse fait eussions fait
2. aies fait ayez fait 2. eusses fait eussiez fait
3. ait fait aient fait 3. eût fait eussent fait
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. ferais ferions
2. ferais feriez
3. ferait feraient
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais fait aurions fait
2. aurais fait auriez fait
3. aurait fait auraient fait
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. faisons
2. fais faites