Liite:Verbitaivutus/ranska/habiller

NominaalimuodotMuokkaa

preesens perfekti
infinitiivi habiller avoir habillé,
être habillé(e)(s)
gerundiivi en habillant en ayant habillé,
en étant habillé(e)(s)
partisiippi habillant habillé
apuverbi avoir, être

PersoonamuodotMuokkaa

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. habille habillons luo 1. habillais luo habillions luo 1. habillai luo habillâmes luo 1. habillerai luo habillerons luo
2. habilles habillez luo 2. habillais habilliez luo 2. habillas luo habillâtes luo 2. habilleras luo habillerez luo
3. habille habillent luo 3. habillait luo habillaient luo 3. habilla luo habillèrent luo 3. habillera luo habilleront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai habillé,
suis habillé(e)
avons habillé,
sommes habillé(e)s
1. avais habillé,
étais habillé(e)
avions habillé,
étions habillé(e)s
1. eus habillé,
fus habillé(e)
eûmes habillé,
fûmes habillé(e)s
1. aurai habillé,
serai habillé(e)
aurons habillé,
serons habillé(e)s
2. as habillé,
es habillé(e)
avez habillé,
êtes habillé(e)(s)
2. avais habillé,
étais habillé(e)
aviez habillé,
étiez habillé(e)(s)
2. eus habillé,
fus habillé(e)
eûtes habillé,
fûtes habillé(e)(s)
2. auras habillé,
seras habillé(e)
aurez habillé,
serez habillé(e)(s)
3. a habillé,
est habillé(e)
ont habillé,
sont habillé(e)s
3. avait habillé,
était habillé(e)
avaient habillé,
étaient habillé(e)s
3. eut habillé,
fut habillé(e)
eurent habillé,
furent habillé(e)s
3. aura habillé,
sera habillé(e)
auront habillé,
seront habillé(e)s
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. habille habillions 1. habillasse luo habillassions luo
2. habilles habilliez 1. habillasses luo habillassiez luo
3. habille habillent 3. habillât luo habillassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie habillé,
sois habillé(e)
ayons habillé,
soyons habillé(e)s
1. eusse habillé,
fusse habillé(e)
eussions habillé,
fussions habillé(e)s
2. aies habillé,
sois habillé(e)
ayez habillé,
soyez habillé(e)(s)
2. eusses habillé,
fusses habillé(e)
eussiez habillé,
fussiez habillé(e)(s)
3. ait habillé,
soit habillé(e)
aient habillé,
soient habillé(e)s
3. eût habillé,
fût habillé(e)
eussent habillé,
fussent habillé(e)s
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. habillerais luo habillerions luo
2. habillerais habilleriez luo
3. habillerait luo habilleraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais habillé,
serais habillé(e)
aurions habillé,
serions habillé(e)s
2. aurais habillé,
serais habillé(e)
auriez habillé,
seriez habillé(e)(s)
3. aurait habillé,
serait habillé(e)
auraient habillé,
seraient habillé(e)s
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. habillons
2. habille habillez