Liite:Verbitaivutus/ranska/passer

NominaalimuodotMuokkaa

preesens perfekti
infinitiivi passer avoir passé
gerundiivi en passant en ayant passé
partisiippi passant passé
apuverbi avoir

PersoonamuodotMuokkaa

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. passe passons 1. passais passions 1. passai passâmes luo 1. passerai passerons luo
2. passes passez 2. passais passiez 2. passas passâtes luo 2. passeras luo passerez luo
3. passe passent 3. passait passaient 3. passa passèrent luo 3. passera passeront
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai passé avons passé 1. avais passé avions passé 1. eus passé eûmes passé 1. aurai passé aurons passé
2. as passé avez passé 2. avais passé aviez passé 2. eus passé eûtes passé 2. auras passé aurez passé
3. a passé ont passé 3. avait passé avaient passé 3. eut passé eurent passé 3. aura passé auront passé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. passe passions 1. passasse passassions luo
2. passes passiez 1. passasses luo passassiez luo
3. passe passent 3. passât luo passassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie passé ayons passé 1. eusse passé eussions passé
2. aies passé ayez passé 2. eusses passé eussiez passé
3. ait passé aient passé 3. eût passé eussent passé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. passerais luo passerions luo
2. passerais passeriez luo
3. passerait luo passeraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais passé aurions passé
2. aurais passé auriez passé
3. aurait passé auraient passé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. passons
2. passe passez