Liite:Verbitaivutus/ranska/transformer

NominaalimuodotMuokkaa

preesens perfekti
infinitiivi transformer avoir transformé
gerundiivi en transformant luo en ayant transformé
partisiippi transformant transformé
apuverbi avoir

PersoonamuodotMuokkaa

Indikatiivi
preesens imperfekti yksinkertainen perfekti futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. transforme luo transformons[luo] 1. transformais luo transformions luo 1. transformai luo transformâmes luo 1. transformerai luo transformerons luo
2. transformes transformez [luo] 2. transformais transformiez luo 2. transformas luo transformâtes luo 2. transformeras luo transformerez luo
3. transforme transforment [luo] 3. transformait luo transformaient luo 3. transforma luo transformèrent 3. transformera luo transformeront luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty yks. perfekti yhdistetty futuuri
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. ai transformé avons transformé 1. avais transformé avions transformé 1. eus transformé eûmes transformé 1. aurai transformé aurons transformé
2. as transformé avez transformé 2. avais transformé aviez transformé 2. eus transformé eûtes transformé 2. auras transformé aurez transformé
3. a transformé ont transformé 3. avait transformé avaient transformé 3. eut transformé eurent transformé 3. aura transformé auront transformé
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. transforme transformions 1. transformasse luo transformassions luo
2. transformes transformiez 1. transformasses luo transformassiez luo
3. transforme transforment 3. transformât luo transformassent luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona yksikkö monikko persoona yksikkö monikko
1. aie transformé ayons transformé 1. eusse transformé eussions transformé
2. aies transformé ayez transformé 2. eusses transformé eussiez transformé
3. ait transformé aient transformé 3. eût transformé eussent transformé
Konditionaali
preesens
persoona yksikkö monikko
1. transformerais luo transformerions luo
2. transformerais transformeriez luo
3. transformerait luo transformeraient luo
perfekti
persoona yksikkö monikko
1. aurais transformé aurions transformé
2. aurais transformé auriez transformé
3. aurait transformé auraient transformé
Imperatiivi
persoona yksikkö monikko
1. transformons
2. transforme transformez