Liite:Verbitaivutus/viro/elama


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

PersoonamuodotMuokkaa

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma elan ei ela mina/ma olen elanud ei ole elanud
pole elanud
sina/sa elad sina/sa oled elanud
tema/ta elab tema/ta on elanud
meie/me elame meie/me oleme elanud
teie/te elate teie/te olete elanud
nemad/nad elavad nemad/nad on elanud
passiivi elatakse ei elata passiivi on elatud ei ole elatud
pole elatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma elasin ei elanud mina/ma olin elanud ei olnud elanud
polnud elanud
sina/sa elasid sina/sa olid elanud
tema/ta elas tema/ta oli elanud
meie/me elasime meie/me olime elanud
teie/te elasite teie/te olite elanud
nemad/nad elasid nemad/nad olid elanud
passiivi elati ei elatud passiivi oli elatud ei olnud elatud
polnud elatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma elaksin ei elaks mina/ma oleksin elanud ei oleks elanud
poleks elanud
sina/sa elaksid sina/sa oleksid elanud
tema/ta elaks tema/ta oleks elanud
meie/me elaksime meie/me oleksime elanud
teie/te elaksite teie/te oleksite elanud
nemad/nad elaksid nemad/nad oleksid elanud
passiivi elataks ei elataks passiivi oleks elatud ei oleks elatud
poleks elatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa ela ära ela
tema/ta elagu ärgu elagu
meie/me elagem ärgem elagem
teie/te elage ärge elage
nemad/nad elagu ärgu elagu
passiivi elatagu ärgu elatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi elavat ei elavat aktiivi olevat elanud ei olevat elanud
passiivi elatavat ei elatavat passiivi olevat elatud ei olevat elatud

NominaalimuodotMuokkaa

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
elada elades
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi elama elatama
inessiivi elamas
elatiivi elamast
translatiivi elamaks
abessiivi elamata
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens elav elatav
perfekti elanud elatud