Versioiden väliset erot sivulla ”Malline:la-subs-5”

24 merkkiä poistettu ,  9 vuotta sitten
ei muokkausyhteenvetoa
| [[nominatiivi]] || '''{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs''' || {{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs
|-
| [[akkusatiivi]] || {{l|la-link|{{{2}}}{{{3|}}}em|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}em}} || {{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs
|-
| [[genetiivi]] || {{l|la-link|{{{2}}}{{{3|}}}ei|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēī}} || {{l|la-link|{{{2}}}{{{3|}}}erum|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ērum}}
|-
| [[datiivi]] || {{l|la-link|{{{2}}}{{{3|}}}ei|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēī}} || {{l|la-link|{{{2}}}{{{3|}}}ebus|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēbus}}
|-
| [[ablatiivi]] || {{l|la-link|{{{2}}}{{{3|}}}e|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ē}} || {{l|la-link|{{{2}}}{{{3|}}}ebus|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēbus}}
|}
{{substantiivi|la|{{{5|{{{2}}}}}}|{{{6|{{{3|}}}es}}}|'''{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs'''}} {{{{{1}}}}} (''yks. gen.'' '''{{l|la-link|{{{2}}}{{{3|}}}ei|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēī}}''', ''monikko'' '''{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs''')<noinclude>[[Luokka: Latinan substantiivien mallineet]]</noinclude>