Versioiden väliset erot sivulla ”Liite:Ranskan 1. konjugaatio”

ei muokkausyhteenvetoa
p (Puisque siirsi sivun Liite:Ranskan I konjugaatio uudelle nimelle Liite:Ranskan 1. konjugaatio)
Ei muokkausyhteenvetoa
Ensimmäiseen deklinaatioon kuuluvat useimmat -er-päätteiset verbit, jotka muodostavat ranskan verbien enemmistön. Niiden vartalo saadaan infinitiivistä poistamalla '''-er'''-pääte.
 
==Esimerkkiverbi '''{{l|fr|parler}}'''==
==Indikatiivin preesens==
 
===Indikatiivin preesens===
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
! persoona !! yksikkö !! monikko
! colspan="4" | parler (puhua)
|-
|je 1. || parl'''''e'''''||nous || parl'''''ons'''''
|-
|tu 2. || parl'''''es''''' ||vous|| parl'''''ez'''''
|-
|il 3. || parl'''''e'''''||ils || parl'''''ent'''''
|}
 
===Indikatiivin futuuriimperfekti===
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
! persoona !! yksikkö !! monikko
! colspan="4" | parler (puhua)
|-
|je 1. ||parler parl'''''ai''ais''' ||nous||parler'''' parl'ons''ions'''
|-
|tu 2. ||parler parl'''''asais''''' ||vous||parler'''' parl'ez''iez'''
|-
|il 3. ||parler parl'''''a''ait''' ||ils||parler'''' parl'ont''aient'''
|}
 
===Indikatiivin imperfektiyksinkertainen perfekti (''passé simple'')===
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
! persoona !! yksikkö !! monikko
! colspan="4" | parler (puhua)
|-
|je 1. || parl'''''ais''ai''' ||nous|| parl'''''ions''âmes'''
|-
|tu 2. || parl'''''aisas''''' ||vous|| parl'''''iez''âtes'''
|-
|il 3. || parl'''''ait''a''' ||ils|| parl'''''aient''èrent'''
|}
 
===Indikatiivin yksinkertainen perfekti (passé simple)futuuri===
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
! persoona !! yksikkö !! monikko
! colspan="4" | parler (puhua)
|-
|je 1. || parl'''''ai''erai''' ||nous|| parl'''''âmes''erons'''
|-
|tu 2. || parl'''''aseras''''' ||vous|| parl'''''âtes''erez'''
|-
|il 3. || parl'''''a''era''' ||ils|| parl'''''èrent''eront'''
|}
 
===Subjunktiivin imperfektipreesens===
==Imperatiivi==
 
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
! persoona !! yksikkö !! monikko
! colspan="4" | parler (puhua)
|-
|yks. 21. pers.|| parl'''e''e' || parl'''ions'''
|-
|mon. 12. pers.|| parl'''es''ons''' || parl'''iez'''
|-
|mon. 23. pers.|| parl'''e''ez' || parl'''ent'''
|}
 
===Subjunktiivin imperfekti===
==Konditionaali==
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
! persoona !! yksikkö !! monikko
! colspan="4" | parler (puhua)
|-
|je 1. ||parler parl'''''ais''asse''' ||nous||parler'''' parl'ions''assions'''
|-
|tu 2. ||parler parl'''''aisasses''''' ||vous||parler'''' parl'iez''assiez'''
|-
|il 3. ||parler parl'''''ait''ât''' ||ils||parler'''' parl'aient''assent'''
|}
 
==Subjunktiivin=Konditionaalin preesens===
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
! persoona !! yksikkö !! monikko
! colspan="4" | parler (puhua)
|-
|je 1. || parl'''''e''erais''' ||nous|| parl'''''ions''erions'''
|-
|tu 2. || parl'''''eserais''''' ||vous|| parl'''''iez''eriez'''
|-
|il 3. || parl'''''e''erait''' ||ils|| parl'''''ent''eraient'''
|}
 
===Imperatiivi===
==Subjunktiivin imperfekti==
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
|-
! persoona !! yksikkö !! monikko
! colspan="4" | parler (puhua)
|-
|je 1. ||parl'''''asse'''''||nous – || parl'''''assions''ons'''
|-
|tu 2. || parl'''''assese''''' ||vous|| parl'''''assiez''ez'''
|-
| 3. || – || –
|il||parl'''''ât'''''||ils||parl'''''assent'''''
|}
 
==Partisiipin preesens==
*parl'''''ant'''''
 
==Partisiipin perfekti==
{| border="1" cellpadding="3" cellspacing="0"
*parl'''''é'''''
|-
! suku !! yksikkö !! monikko
|-
|il m. || parl'''''ât''é''' ||ils|| parl'''''assent''és'''
|-
| f. || parl'''ée''' || parl'''ées'''
|-
|}
 
[[Luokka:Ranskan kielioppi]]