Versioiden väliset erot sivulla ”Malline:et-v-taivm-27”

3 740 merkkiä lisätty ,  4 vuotta sitten
ei muokkausyhteenvetoa
----</noinclude><includeonly>{{#switch:{{{4|}}}<!--
 
Indikatiivin preesens
-->|da=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|da-infinitiivi verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|n={{ind.p.y1|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|d={{ind.p.y2|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|te={{ind.p.m2|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|vad={{ind.p.m3|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
 
-->|={{#switch:{{{5|}}}<!--
-->|={{taivm}} {{taivm-teksti|aktiivin indikatiivin preesensin konnegaatiomuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''
-->|-=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|aktiivin indikatiivin preesensin konnegaatiomuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->}}<!--
-->|takse=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|passiivin indikatiivin preesensmuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|ta=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|passiivin indikatiivin preesensin konnegaatiomuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
 
Indikatiivin imperfekti
-->|sin={{ind.i.y1|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|sid={{#switch:{{{5|}}}<!--
-->|sime={{ind.i.m1|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|site={{ind.i.m2|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|ti=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|passiivin indikatiivin imperfektimuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
 
Konditionaali
-->|ksin={{kond.y1|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|ksid={{#switch:{{{5|}}}<!--
-->|={{kond.y2|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}
# {{kond.m3|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|-={{kond.m3|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->}}<!--
-->|ks={{kond.y3|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|ksime={{kond.m1|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|ksite={{kond.m2|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|taks=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|passiivin konditionaalin preesensmuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''
# {{taivm}} {{taivm-teksti|passiivin konditionaalin preesensin konnegaatiomuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
 
Imperatiivi
-->|gu={{imp.y3|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}
# {{taivm}} {{taivm-teksti|imperatiivin yksikön 3. persoonan konnegaatiomuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|gem={{imp.m1|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}
# {{taivm}} {{taivm-teksti|imperatiivin monikon 1. persoonan konnegaatiomuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|ge={{imp.m2|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}
# {{taivm}} {{taivm-teksti|imperatiivin monikon 2. persoonan konnegaatiomuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|tagu=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|passiivin imperatiivimuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''
# {{taivm}} {{taivm-teksti|passiivin imperatiivin konnegaatiomuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
 
Kvotatiivi
-->|vat=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|aktiivin kvotatiivimuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|tavat=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|passiivin kvotatiivimuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
 
Nominaalimuodot ja infinitiivit
-->|da=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|da-infinitiivi verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|des=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|da-infinitiivin inessiivimuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|tama=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|ma-infinitiivin passiivimuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|mas=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|ma-infinitiivin inessiivimuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|mast=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|ma-infinitiivin elatiivimuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|maks=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|ma-infinitiivin translatiivimuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
-->|mata=[[Luokka:Viron verbien taivutusmuodot|{{{2}}}{{{3|}}}{{{4|}}}]]{{taivm}} {{taivm-teksti|ma-infinitiivin abessiivimuoto verbistä}} '''{{l|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}'''<!--
 
-->|v={{taivm-akt-pprees|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|tav={{taivm-pass-pprees|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|nud={{taivm-akt-pperf|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
-->|tud={{taivm-pass-pperf|et|{{{2}}}{{{3|}}}ma}}<!--
 
-->}}</includeonly>