Versioiden väliset erot sivulla ”Malline:la-subs-5”

2 240 merkkiä poistettu ,  1 vuosi sitten
alkukirjainaakkostukseton versio hiekkalaatikosta; vanha ei käytössä enää
(poistuvan parametrin vaihto mallinekutsusta)
(alkukirjainaakkostukseton versio hiekkalaatikosta; vanha ei käytössä enää)
<noinclude>==Missä?==
{{mallineohje}}
*sanarivillä, välittömästi '''Substantiivi'''-otsikon alla
 
</noinclude>{{#invoke:la-subs-taiv|Taivutustaulukko
==Mille sanoille?==
| yks = {{{yks|}}}
*latinan viidennen deklinaation substantiiveille (pääte ''-ēs'')
| mon = {{{mon|}}}
 
| y.nom = {{{2}}}ēs
==Käyttö==
| y.akk = {{{2}}}em
:1) ensimmäiseen sarakkeeseen kirjoitetaan sanan suku (m = maskuliini, f = feminiini, mf = maskuliini tai feminiini)
| y.gen = {{{2}}}ēī
::<code><nowiki>{{la-subs-5|f}}</nowiki></code> (sivulla ''[[series#Latina|seriēs]]'')
| y.dat = {{{2}}}ēī
 
| y.abl = {{{2}}}ē
:2) toiseen sarakkeeseen kirjoitetaan sanan kaksi ensimmäistä kirjainta ilman mahdollisia pituusmerkkejä
| mon.nom = {{{2}}}ēs
::<code><nowiki>{{la-subs-5|f|se}}</nowiki></code> (sivulla ''[[series#Latina|seriēs]]'')
| mon.akk = {{{2}}}ēs
 
| mon.gen = {{{2}}}ērum
:3) kolmanteen sarakkeeseen kirjoitetaan sanan loput kirjaimet ilman '''-es'''-päätettä ja ilman mahdollisia pituusmerkkejä
| mon.dat = {{{2}}}ēbus
::<code><nowiki>{{la-subs-5|f|se|ri}}</nowiki></code> (sivulla ''[[series#Latina|seriēs]]'')
| mon.abl = {{{2}}}ēbus
 
|}}
:4) neljänteen sarakkeeseen kirjoitetaan sanan loput kirjaimet ilman '''-es'''-päätettä ja mahdollisine pituusmerkkeineen
{{substantiivi|la|sanarivi='''{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs'''|suku={{{1}}}}} ({{liite|Latinan deklinaatiot#5. deklinaatio|5}})<noinclude>
::<code><nowiki>{{la-subs-5|f|se|ri|seri}}</nowiki></code> (sivulla ''[[series#Latina|seriēs]]'')
 
:5) edellisen kohdan esimerkki aakkostaa ''seriēs''-sanan luokkiin ''[[:Luokka:Latinan sanat-se|Latinan kielen sanat-se]]'' ja ''[[:Luokka:Latinan kielen substantiivit-se|Latinan kielen substantiivit-se]]'' sekä muodostaa seuraavanlaisen tekstin artikkelin sanariville ja sivun oikeaan laitaan
 
{| class="wikitable" style="font-size:96%;white-space:nowrap;" align=right
|-
! colspan="3"| Taivutus
|-
! Sijamuoto !! Yksikkö !! Monikko
|-
| [[nominatiivi]] || '''seriēs''' || seriēs
|-
| [[akkusatiivi]] || seriem || seriēs
|-
| [[genetiivi]] || seriēī || seriērum
|-
| [[datiivi]] || seriēī || seriēbus
|-
| [[ablatiivi]] || seriē || seriēbus
|}'''seriēs''' {{f}}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
----</noinclude>
{| class="wikitable" style="font-size:96%;white-space:nowrap;" align=right
|-
! colspan="3"| Taivutus
|-
! Sijamuoto !! Yksikkö !! Monikko
|-
| [[nominatiivi]] || '''{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs''' || {{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs
|-
| [[akkusatiivi]] || {{l|la|{{{2}}}{{{3|}}}em|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}em}} || {{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs
|-
| [[genetiivi]] || {{l|la|{{{2}}}{{{3|}}}ei|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēī}} || {{l|la|{{{2}}}{{{3|}}}erum|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ērum}}
|-
| [[datiivi]] || {{l|la|{{{2}}}{{{3|}}}ei|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēī}} || {{l|la|{{{2}}}{{{3|}}}ebus|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēbus}}
|-
| [[ablatiivi]] || {{l|la|{{{2}}}{{{3|}}}e|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ē}} || {{l|la|{{{2}}}{{{3|}}}ebus|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēbus}}
|}
{{substantiivi|la|sanarivi='''{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs'''|suku={{{1}}}}} ({{liite|Latinan deklinaatiot#5. deklinaatio|5}})<noinclude>
 
[[Luokka:Latinan substantiivien mallineet]]
</noinclude>