Versioiden väliset erot sivulla ”rukiit”

54 merkkiä poistettu ,  11 kuukautta sitten
taivutusmuoto|-mallineen vaihto Malline:taivm-mon-nom-mallineeseen; taivutusmuototekstin vaihto Malline:taivm-mon-akk-mallineeseen
(Mallineen vaihto: fi+subs → fi-subs)
(taivutusmuoto|-mallineen vaihto Malline:taivm-mon-nom-mallineeseen; taivutusmuototekstin vaihto Malline:taivm-mon-akk-mallineeseen)
 
 
===Substantiivi===
'''rukiit'''
{{taivutusmuoto|ruis|luku=monikko|sija=nominatiivi|fi|substantiivi}}
 
# (''taivutusmuoto'') ''monikon akkusatiivi sanasta'' '''[[ruis]]'''
# {{taivm-mon-nom|fi|ruis|luok=s}}
# {{taivm-mon-akk|fi|ruis|luok=s}}
 
==Viitteet==
767 359

muokkausta