IslantiMuokkaa

AdjektiiviMuokkaa

enska

  1. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista enskur
  2. (taivutusmuoto) monikon maskuliinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista enskur
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista enskur
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto adjektiivista enskur
  5. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivi-, akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista enskur

SubstantiiviMuokkaa

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
nominatiivi enska enskan
akkusatiivi ensku enskuna
datiivi ensku enskunni
genetiivi ensku enskunnar

enska f. (ei monikkoa)

  1. englannin kieli