erwarteten

SaksaMuokkaa

VerbiMuokkaa

erwarteten

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä erwarten
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä erwarten
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä erwarten
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä erwarten
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  6. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  7. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  8. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  9. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  10. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  11. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  12. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  13. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  14. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  15. (taivutusmuoto) monikon datiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  16. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  17. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)
  18. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta erwartet (joka on partisiipin perfekti sanasta erwarten)