Redirect arrow without text.svg
Katso myös: Formen


AsturiaMuokkaa

VerbiMuokkaa

formen

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin monikon 3. persoonan preesens verbistä formar
  2. (taivutusmuoto) subjunktiivin monikon 3. persoonan preesens verbistä formar

KatalaaniMuokkaa

VerbiMuokkaa

formen

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin preesensin monikon 3. persoonan muoto verbistä formar

RuotsiMuokkaa

SubstantiiviMuokkaa

formen

  1. (taivutusmuoto) yksikön määräinen muoto sanasta form

SaksaMuokkaa

VerbiMuokkaa

Taivutus
ind. prees. y. 2. p. formst
ind. prees. y. 3. p. formt
ind. imperf. y. 3. p. formte
part. perf. geformt
apuverbi haben

formen

  1. muotoilla

TanskaMuokkaa

SubstantiiviMuokkaa

formen

  1. (taivutusmuoto) yksikön määräinen muoto sanasta form