ViroMuokkaa

VerbiMuokkaa

jätma (inf jätta, yks 1 jätan)

  1. jättää
    Ärge jätke raha lauale! – Älkää jättäkö rahaa pöydälle!

TaivutusMuokkaa

Taivutusmuotoja
ma-infinitiivi jätma
da-infinitiivi jätta
preesensin yksikön 3. persoona jätab
imperfektin yksikön 1. persoona jätsin
imperfektin yksikön 3. persoona jättis
imperatiivin yksikön 3. persoona jätku
v-partisiippi jättev
nud-partisiippi jätnud
preesensin passiivi jäetakse
tud-partisiippi jäetud

Liittyvät sanatMuokkaa

YhdysverbitMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa

  • jätma Eesti Keele Instituutin viro–suomi-sanakirjassa
  • jätma sanastossa "[PSV] Eesti keele põhisõnavara sõnastik"