Adjektiivi

muokkaa

transitiven

  1. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin akkusatiivimuoto sanasta transitiv
  2. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin genetiivimuoto sanasta transitiv
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta transitiv
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta transitiv
  5. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta transitiv
  6. (taivutusmuoto) yksikön neutrin genetiivimuoto sanasta transitiv
  7. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta transitiv
  8. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta transitiv
  9. (taivutusmuoto) monikon heikko muoto sanasta transitiv