íslenska

IslantiMuokkaa

AdjektiiviMuokkaa

íslenska

  1. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista íslenskur
  2. (taivutusmuoto) monikon maskuliinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista íslenskur
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista íslenskur
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto adjektiivista íslenskur
  5. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivi-, akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista íslenskur

SubstantiiviMuokkaa

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
nominatiivi íslenska íslenskan
akkusatiivi íslensku íslenskuna
datiivi íslensku íslenskunni
genetiivi íslensku íslenskunnar

íslenska f. (ei monikkoa)

  1. islannin kieli