Malline:la-subs

Template-info.png


Under construction icon-yellow.svg Tässä ohjeessa kuvataan toiminnallisuutta jonka kehitys on vielä kesken. Sivu on tarkoitettu lähinnä kehityksen apuvälineeksi, ei yleiseen käyttöön.

Peruskäyttö.

{{la-subs}}

Jos tiedät sanan suvun:

{{la-subs|m}}
{{la-subs|f}}
{{la-subs|n}}

Jos tiedät sanan suvun ja taivutustyypin:

{{la-subs|m|2}}
{{la-subs|f|1}}
{{la-subs|n|4}}

Taivutustaulukot

Taivutustaulukon sanalle saa lisäämällä sanan vartalot taivutustyyppinumeron perään.

Deklinaatio 1

Kolmanteen sarakkeeseen tulee sana ilman viimeistä a:ta:

{{la-subs|f|1|rēgīn}} (sivulla rēgīna)

Deklinaatio 2

Jos sanalla on vain yksi vartalo, tulee kolmanteen sarakkeeseen sana ilman us- tai um-päätettä:

{{la-subs|m|2|lēct}} (sivulla lēctus)
{{la-subs|n|2|labōrātōri}} (sivulla labōrātōrium)

Jos sanalla on kaksi vartaloa, tulee ensimmäisen sanan nominatiivi sellaisenaan (mukaan lukien us- tai um-pääte) ja toiseen muiden muotojen vartalo:

{{la-subs|m|2|cancer|cancr}} (sivulla cancer)

Jos sanalla on vain yksi vartalo, mutta ei us- tai um-päätettä, tulee 3. ja 4. sarakkeeseen molempiin sama vartalo:

{{la-subs|m|2|gener|gener}} (sivulla gener)

Deklinaatio 3

Maskuliiniset ja feminiiniset sanat

Ensimmäiseksi parametriksi tulee sanan perusmuoto, toiseen muuttunut vartalo, kolmanteen e, i-e tai ium sen mukaan miten sana taipuu tietyissä muodoissa.


Taivutus (i-e)
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi X Xēs
akkusatiivi Xem
Xim
Xēs
Xīs
genetiivi Xis Xium
datiivi Xibus
ablatiivi Xe
Xibus

Jos sanalla on yksikön akkusatiivissa ja ablatiivissa sekä monikon akkusatiivissa rinnakkaiset i- ja e-muodot, tulee kolmanneksi parametriksi i-e.


Taivutus (ium)
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi X Xēs
akkusatiivi Xem Xēs
genetiivi Xis Xium
datiivi Xibus
ablatiivi Xe Xibus

Jos sanalla on vain e-muoto, mutta se päättyy monikon genetiivissä ium, tulee kolmanneksi parametriksi ium.


Taivutus (e)
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi X Xēs
akkusatiivi Xem Xēs
genetiivi Xis Xum
datiivi Xibus
ablatiivi Xe Xibus

Muuten parametriksi tulee e.

{{la-subs|f|3|clāvis|clāv|i-e}} (sivulla clāvis)
{{la-subs|f|3|dos|dot|ium}} (sivulla dos)
{{la-subs|f|3|falx|falc|e}} (sivulla falx)

Jos taivutusmodot muodostetaan nominatiivista lisäämällä pääte, ilman että mitään otetaan pois eikä pituusmerkkejä ole, riittää että ensimmäiseksi parametriksi annetaan e, i-e tai ium:

{{la-subs|f|3|e}} (sivulla passer)

Neutrit

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi X Xia
akkusatiivi X Xia
genetiivi Xis Xium
datiivi Xibus
ablatiivi Xibus

Jos ennen päätettä tulee i, laitetaan 5. sarakkeeseen i.

{{la-subs|n|3|mare|mar|i}} (sivulla mare)


Taivutus (ium)
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi X Xa
akkusatiivi X Xa
genetiivi Xis Xium
datiivi Xibus
ablatiivi Xe Xibus

Jos vain monikon genetiivin tulee lisä-i, tulee 5. parametriksi ium:

{{la-subs|n|3|lac|lact|ium}}} (sivulla lac)


Taivutus (um)
sijamuoto yksikkö monikko
nominatiivi X Xa
akkusatiivi X Xa
genetiivi Xis Xum
datiivi Xibus
ablatiivi Xe Xibus

Muuten 5. sarakkeeseen tulee um:

{{la-subs|n|3|cor|cord|um}} (sivulla cor)

Jos taivutusmodot muodostetaan nominatiivista lisäämällä pääte, ilman että mitään otetaan pois eikä pituusmerkkejä ole, riittää että ensimmäiseksi parametriksi annetaan um, i tai ium:

{{la-subs|f|3|um}} (sivulla fulgur)

Deklinaatio 4

Kolmanteen sarakkeeseen tulee sanan vartalo ilman us- tai ū-päätettä:

{{la-subs|m|4|sēns}} (sivulla sēnsus)
{{la-subs|n|4|gen}} (sivulla genū)

Deklinaatio 5

Kolmanteen sarakkeeseen tulee sanan vartalo ilman ēs-päätettä:

{{la-subs|m|5|merīdi}} (sivulla merīdiēs)
{{la-subs|f|5|speci}} (sivulla speciēs)