SaksaMuokkaa

AdjektiiviMuokkaa

fertigen

  1. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta fertig
  2. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta fertig
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta fertig
  4. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta fertig
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta fertig
  6. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta fertig
  7. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta fertig
  8. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta fertig
  9. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta fertig
  10. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta fertig
  11. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta fertig
  12. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta fertig
  13. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta fertig
  14. (taivutusmuoto) monikon heikko datiivimuoto sanasta fertig
  15. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta fertig

VerbiMuokkaa

Taivutus
ind. prees. y. 2. p. fertigst
ind. prees. y. 3. p. fertigt
ind. imperf. y. 3. p. fertigte
part. perf. gefertigt
apuverbi haben

fertigen

  1. valmistaa, tuottaa

Liittyvät sanatMuokkaa

SynonyymitMuokkaa