IslantiMuokkaa

AdjektiiviMuokkaa

finnska

  1. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista finnskur
  2. (taivutusmuoto) monikon maskuliinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista finnskur
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista finnskur
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto adjektiivista finnskur
  5. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivi-, akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista finnskur

SubstantiiviMuokkaa

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
nominatiivi finnska finnskan
akkusatiivi finnsku finnskuna
datiivi finnsku finnskunni
genetiivi finnsku finnskunnar

finnska f. (ei monikkoa)

  1. suomen kieli