IslantiMuokkaa

AdjektiiviMuokkaa

spænska

  1. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista spænskur
  2. (taivutusmuoto) monikon maskuliinin vahva akkusatiivimuoto adjektiivista spænskur
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista spænskur
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto adjektiivista spænskur
  5. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivi-, akkusatiivi-, datiivi- ja genetiivimuoto adjektiivista spænskur

SubstantiiviMuokkaa

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
nominatiivi spænska spænskan
akkusatiivi spænsku spænskuna
datiivi spænsku spænskunni
genetiivi spænsku spænskunnar

spænska f. (ei monikkoa)

  1. espanjan kieli