Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/akut

PositiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto: akut
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi akuter [luo] akute [luo] akutes [luo] akute
akkusatiivi akuten[luo] akute akutes akute
datiivi akutem [luo] akuter akutem akuten
genetiivi akuten akuter akuten akuter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi akute akute akute akuten
akkusatiivi akuten akute akute akuten
datiivi akuten akuten akuten akuten
genetiivi akuten akuten akuten akuten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi akuter akute akutes akuten
akkusatiivi akuten akute akutes akuten
datiivi akuten akuten akuten akuten
genetiivi akuten akuten akuten akuten

KomparatiiviMuokkaa

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi akuterer [luo] akutere [luo] akuteres [luo] akutere
akkusatiivi akuteren [luo] akutere akuteres akutere
datiivi akuterem [luo] akuterer akuterem akuteren
genetiivi akuteren akuterer akuteren akuterer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi akutere akutere akutere akuteren
akkusatiivi akuteren akutere akutere akuteren
datiivi akuteren akuteren akuteren akuteren
genetiivi akuteren akuteren akuteren akuteren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi akuterer akutere akuteres akuteren
akkusatiivi akuteren akutere akuteres akuteren
datiivi akuteren akuteren akuteren akuteren
genetiivi akuteren akuteren akuteren akuteren

SuperlatiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die akuteste [luo]
monikko die akutesten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am akutesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi akutester [luo] akuteste akutestes [luo] akuteste
akkusatiivi akutesten akuteste akutestes akuteste
datiivi akutestem [luo] akutester akutestem akutesten
genetiivi akutesten akutester akutesten akutester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi akuteste akuteste akuteste akutesten
akkusatiivi akutesten akuteste akuteste akutesten
datiivi akutesten akutesten akutesten akutesten
genetiivi akutesten akutesten akutesten akutesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi akutester akuteste akutestes akutesten
akkusatiivi akutesten akuteste akutestes akutesten
datiivi akutesten akutesten akutesten akutesten
genetiivi akutesten akutesten akutesten akutesten