Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/lau

PositiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto: lau
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauer [luo] laue [luo] laues [luo] laue
akkusatiivi lauen [luo] laue laues laue
datiivi lauem [luo] lauer lauem lauen
genetiivi lauen lauer lauen lauer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi laue laue laue lauen
akkusatiivi lauen laue laue lauen
datiivi lauen lauen lauen lauen
genetiivi lauen lauen lauen lauen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauer laue laues lauen
akkusatiivi lauen laue laues lauen
datiivi lauen lauen lauen lauen
genetiivi lauen lauen lauen lauen

KomparatiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto: lauer
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauerer [luo] lauere [luo] laueres [luo] lauere
akkusatiivi laueren [luo] lauere laueres lauere
datiivi lauerem [luo] lauerer lauerem laueren
genetiivi laueren lauerer laueren lauerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauere lauere lauere laueren
akkusatiivi laueren lauere lauere laueren
datiivi laueren laueren laueren laueren
genetiivi laueren laueren laueren laueren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauerer lauere laueres laueren
akkusatiivi laueren lauere laueres laueren
datiivi laueren laueren laueren laueren
genetiivi laueren laueren laueren laueren

SuperlatiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die lauste [luo]
monikko die lausten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am lausten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauster [luo] lauste laustes [luo] lauste
akkusatiivi lausten lauste laustes lauste
datiivi laustem [luo] lauster laustem lausten
genetiivi lausten lauster lausten lauster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauste lauste lauste lausten
akkusatiivi lausten lauste lauste lausten
datiivi lausten lausten lausten lausten
genetiivi lausten lausten lausten lausten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauster lauste laustes lausten
akkusatiivi lausten lauste laustes lausten
datiivi lausten lausten lausten lausten
genetiivi lausten lausten lausten lausten