Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/laut

PositiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto: laut
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauter [luo] laute lautes [luo] laute
akkusatiivi lauten laute lautes laute
datiivi lautem [luo] lauter lautem lauten
genetiivi lauten lauter lauten lauter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi laute laute laute lauten
akkusatiivi lauten laute laute lauten
datiivi lauten lauten lauten lauten
genetiivi lauten lauten lauten lauten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauter laute lautes lauten
akkusatiivi lauten laute lautes lauten
datiivi lauten lauten lauten lauten
genetiivi lauten lauten lauten lauten

KomparatiiviMuokkaa

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauterer [luo] lautere [luo] lauteres [luo] lautere
akkusatiivi lauteren [luo] lautere lauteres lautere
datiivi lauterem [luo] lauterer lauterem lauteren
genetiivi lauteren lauterer lauteren lauterer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lautere lautere lautere lauteren
akkusatiivi lauteren lautere lautere lauteren
datiivi lauteren lauteren lauteren lauteren
genetiivi lauteren lauteren lauteren lauteren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauterer lautere lauteres lauteren
akkusatiivi lauteren lautere lauteres lauteren
datiivi lauteren lauteren lauteren lauteren
genetiivi lauteren lauteren lauteren lauteren

SuperlatiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die lauteste [luo]
monikko die lautesten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am lautesten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lautester [luo] lauteste lautestes [luo] lauteste
akkusatiivi lautesten lauteste lautestes lauteste
datiivi lautestem [luo] lautester lautestem lautesten
genetiivi lautesten lautester lautesten lautester
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lauteste lauteste lauteste lautesten
akkusatiivi lautesten lauteste lauteste lautesten
datiivi lautesten lautesten lautesten lautesten
genetiivi lautesten lautesten lautesten lautesten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi lautester lauteste lautestes lautesten
akkusatiivi lautesten lauteste lautestes lautesten
datiivi lautesten lautesten lautesten lautesten
genetiivi lautesten lautesten lautesten lautesten