Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/passiv

PositiiviMuokkaa

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi passiver [luo] passive[luo] passives[luo] passive
akkusatiivi passiven [luo] passive passives passive
datiivi passivem [luo] passiver passivem passiven
genetiivi passiven passiver passiven passiver
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi passive passive passive passiven
akkusatiivi passiven passive passive passiven
datiivi passiven passiven passiven passiven
genetiivi passiven passiven passiven passiven
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi passiver passive passives passiven
akkusatiivi passiven passive passives passiven
datiivi passiven passiven passiven passiven
genetiivi passiven passiven passiven passiven

KomparatiiviMuokkaa

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi passiverer [luo] passivere [luo] passiveres [luo] passivere
akkusatiivi passiveren [luo] passivere passiveres passivere
datiivi passiverem [luo] passiverer passiverem passiveren
genetiivi passiveren passiverer passiveren passiverer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi passivere passivere passivere passiveren
akkusatiivi passiveren passivere passivere passiveren
datiivi passiveren passiveren passiveren passiveren
genetiivi passiveren passiveren passiveren passiveren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi passiverer passivere passiveres passiveren
akkusatiivi passiveren passivere passiveres passiveren
datiivi passiveren passiveren passiveren passiveren
genetiivi passiveren passiveren passiveren passiveren

SuperlatiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die passivste [luo]
monikko die passivsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am passivsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi passivster [luo] passivste passivstes [luo] passivste
akkusatiivi passivsten passivste passivstes passivste
datiivi passivstem [luo] passivster passivstem passivsten
genetiivi passivsten passivster passivsten passivster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi passivste passivste passivste passivsten
akkusatiivi passivsten passivste passivste passivsten
datiivi passivsten passivsten passivsten passivsten
genetiivi passivsten passivsten passivsten passivsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi passivster passivste passivstes passivsten
akkusatiivi passivsten passivste passivstes passivsten
datiivi passivsten passivsten passivsten passivsten
genetiivi passivsten passivsten passivsten passivsten