Liite:Adjektiivitaivutus/saksa/stabil

PositiiviMuokkaa

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi stabiler [luo] stabile[luo] stabiles[luo] stabile
akkusatiivi stabilen [luo] stabile stabiles stabile
datiivi stabilem [luo] stabiler stabilem stabilen
genetiivi stabilen stabiler stabilen stabiler
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi stabile stabile stabile stabilen
akkusatiivi stabilen stabile stabile stabilen
datiivi stabilen stabilen stabilen stabilen
genetiivi stabilen stabilen stabilen stabilen
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi stabiler stabile stabiles stabilen
akkusatiivi stabilen stabile stabiles stabilen
datiivi stabilen stabilen stabilen stabilen
genetiivi stabilen stabilen stabilen stabilen

KomparatiiviMuokkaa

  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi stabilerer [luo] stabilere [luo] stabileres [luo] stabilere
akkusatiivi stabileren [luo] stabilere stabileres stabilere
datiivi stabilerem [luo] stabilerer stabilerem stabileren
genetiivi stabileren stabilerer stabileren stabilerer
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi stabilere stabilere stabilere stabileren
akkusatiivi stabileren stabilere stabilere stabileren
datiivi stabileren stabileren stabileren stabileren
genetiivi stabileren stabileren stabileren stabileren
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi stabilerer stabilere stabileres stabileren
akkusatiivi stabileren stabilere stabileres stabileren
datiivi stabileren stabileren stabileren stabileren
genetiivi stabileren stabileren stabileren stabileren

SuperlatiiviMuokkaa

  • predikatiivinen muoto:
yksikkö der/das/die stabilste [luo]
monikko die stabilsten [luo]
(sein-verbin jälkeen yksikössä ja monikossa voidaan käyttää myös ilmaisua am stabilsten)
  • attributiiviset muodot:
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi stabilster [luo] stabilste stabilstes [luo] stabilste
akkusatiivi stabilsten stabilste stabilstes stabilste
datiivi stabilstem [luo] stabilster stabilstem stabilsten
genetiivi stabilsten stabilster stabilsten stabilster
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi stabilste stabilste stabilste stabilsten
akkusatiivi stabilsten stabilste stabilste stabilsten
datiivi stabilsten stabilsten stabilsten stabilsten
genetiivi stabilsten stabilsten stabilsten stabilsten
Sekataivutus
(possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi stabilster stabilste stabilstes stabilsten
akkusatiivi stabilsten stabilste stabilstes stabilsten
datiivi stabilsten stabilsten stabilsten stabilsten
genetiivi stabilsten stabilsten stabilsten stabilsten