Redirect arrow without text.svg
Katso myös: gewöhnt


SaksaMuokkaa

AdjektiiviMuokkaa

gewohnt (ei vertailuasteita)

  1. (a) gewohnt tottunut johonkin

TaivutusMuokkaa

Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gewohnter [luo] gewohnte [luo] gewohntes [luo] gewohnte
akkusatiivi gewohnten [luo] gewohnte gewohntes gewohnte
datiivi gewohntem [luo] gewohnter gewohntem gewohnten
genetiivi gewohnten gewohnter gewohnten gewohnter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gewohnte gewohnte gewohnte gewohnten
akkusatiivi gewohnten gewohnte gewohnte gewohnten
datiivi gewohnten gewohnten gewohnten gewohnten
genetiivi gewohnten gewohnten gewohnten gewohnten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi gewohnter gewohnte gewohntes gewohnten
akkusatiivi gewohnten gewohnte gewohntes gewohnten
datiivi gewohnten gewohnten gewohnten gewohnten
genetiivi gewohnten gewohnten gewohnten gewohnten

EtymologiaMuokkaa

partisiipin perfekti verbistä gewohnen

VerbiMuokkaa

gewohnt

  1. (taivutusmuoto) partisiipin perfekti verbistä wohnen

VerbiMuokkaa

gewohnt

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin preesensin yksikön 3. persoonan muoto verbistä gewohnen
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin preesensin monikon 2. persoonan muoto verbistä gewohnen
  3. (taivutusmuoto) imperatiivin monikon 2. persoonan muoto verbistä gewohnen
  4. (taivutusmuoto) partisiipin perfekti verbistä gewohnen