ViroMuokkaa

PronominiMuokkaa

meie (me; gen meie, me, part meid)

  1. (persoonapronomini) me (lähinnä lausepainollisessa asemassa)
    Meie, soomlased. – Me, suomalaiset.
    Meie omavahel. – Näin meidän kesken.
  2. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta meie
    meie maja – talomme
    meie oma maja – meidän talomme

TaivutusMuokkaa

  • epäsäännöllinen
  • yksikkömuodot, katso mina
Sijamuoto lyhyt pitkä
Nominatiivi me meie
Genetiivi me meie
Partitiivi meid x
Illatiivi meisse x
Inessiivi meis x
Elatiivi meist x
Allatiivi meile x
Adessiivi meil x
Ablatiivi meilt x
Translatiivi meiks meieks
Terminatiivi meieni x
Essiivi meiena x
Abessiivi meieta x
Komitatiivi meiega x

Liittyvät sanatMuokkaa

RinnakkaismuodotMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa

  • meie Eesti Keele Instituutin viro–suomi-sanakirjassa (viroksi)
  • meie sanastossa [PSV] Eesti keele põhisõnavara sõnastik (viroksi)