Liite:Verbitaivutus/espanja/matar

Nominaalimuodot
infinitiivi matar
gerundi matando luo
partisiipin perfekti matado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) mato
(yo) mataba luo (yo) maté (yo) mataré luo
(tú) matas luo
(tú) matabas luo (tú) mataste (tú) matarás luo
(él/ella) mata (él/ella) mataba (él/ella) mató (él/ella) matará luo
(nosotr|os, -as) matamos luo
(nosotr|os, -as) matábamos luo (nosotr|os, -as) matamos (nosotr|os, -as) mataremos luo
(vosotr|os, -as) matáis luo
(vosotr|os, -as) matabais luo (vosotr|os, -as) matasteis luo (vosotr|os, -as) mataréis luo
(ell|os, -as) matan
(ell|os, -as) mataban (ell|os, -as) mataron (ell|os, -as) matarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he matado (yo) había matado (yo) hube matado (yo) habré matado
(tú) has matado (tú) habías matado (tú) hubiste matado (tú) habrás matado
(él/ella) ha matado (él/ella) había matado (él/ella) hubo matado (él/ella) habrá matado
(nosotr|os, -as) hemos matado (nosotr|os, -as) habíamos matado (nosotr|os, -as) hubimos matado (nosotr|os, -as) habremos matado
(vosotr|os, -as) habéis matado (vosotr|os, -as) habíais matado (vosotr|os, -as) hubisteis matado (vosotr|os, -as) habréis matado
(ell|os, -as) han matado (ell|os, -as) habían matado (ell|os, -as) hubieron matado (ell|os, -as) habrán matado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) mate
(yo) matara
matase luo
(tú) mates
(tú) mataras luo
matases luo
(él/ella) mate
(él/ella) matara
matase
(nosotr|os, -as) matemos luo
(nosotr|os, -as) matáramos luo
matásemos luo
(vosotr|os, -as) matéis luo
(vosotr|os, -as) matarais luo
mataseis luo
(ell|os, -as) maten
(ell|os, -as) mataran luo
matasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya matado (yo) hubiera matado
hubiese matado
(tú) hayas matado (tú) hubieras matado
hubieses matado
(él/ella) ha matado (él/ella) hubiera matado
hubiese matado
(nosotr|os, -as) hayamos matado (nosotr|os, -as) hubiéramos matado
hubiésemos matado
(vosotr|os, -as) hayáis matado (vosotr|os, -as) hubierais matado
hubieseis matado
(ell|os, -as) hayan matado (ell|os, -as) hubieran matado
hubiesen matado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) mataría luo (yo) habría matado
(tú) matarías luo (tú) habrías matado
(él/ella) mataría (él/ella) habría matado
(nosotr|os, -as) mataríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos matado
(vosotr|os, -as) mataríais luo (vosotr|os, -as) habríais matado
(ell|os, -as) matarían luo (ell|os, -as) habrían matado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) mata no mates
(él/ella) mate
no mate
(nosotr|os, -as) matemos no matemos
(vosotr|os, -as) matad luo no matéis
(ellos|os, -as) maten
no maten