IslantiMuokkaa

PronominiMuokkaa

hinna

  1. (demonstratiivinen, taivutusmuoto) monikon maskuliinin, feminiinin ja neutrin genetiivimuoto sanasta hinn

RuotsiMuokkaa

SubstantiiviMuokkaa

hinna (1) (yks. määr. hinnan [luo], mon. epämäär. hinnor [luo], mon. määr. hinnorna [luo])

  1. kalvo

Liittyvät sanatMuokkaa

YhdyssanatMuokkaa

VerbiMuokkaa

hinna (epäsäännöllinen)

  1. ehtiä

TaivutusMuokkaa

Taivutus – hinna
Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens hinner
imperfekti hann
supiini hunnit
imperatiivi hinn
Nominaalimuodot
  • aktiivin infinitiivi: hinna
  • passiivin infinitiivi: –
  • aktiivin part. prees: hinnande
  • passiivin part. prees: –
  • part. perf.: yl. hunnen, n. hunnet, määr./mon. hunnna