RuotsiMuokkaa

VerbiMuokkaa

avstå (epäsäännöllinen)

  1. avstå från ngn/ngt luopua
  2. avstå från ngn/ngt luovuttaa jk

ÄäntäminenMuokkaa

  • Näin äännetään alueella: ei määritelty

TaivutusMuokkaa

Taivutus – avstå
Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens avstår avstås
imperfekti avstod avstods
supiini avstått avståtts
imperatiivi avstå
Nominaalimuodot
  • aktiivin infinitiivi: avstå
  • passiivin infinitiivi: avstås
  • aktiivin part. prees: avstående
  • passiivin part. prees: avståendes
  • part. perf.: yl. [[{{{3}}}en#Ruotsi|{{{3}}}en]], n. [[{{{3}}}et#Ruotsi|{{{3}}}et]], määr./mon. [[{{{3}}}na#Ruotsi|{{{3}}}na]]