Katso myös: -le,

Espanja Muokkaa

Pronomini Muokkaa

le

  1. (persoonapronomini) datiivimuoto sanoista él ja ella
    Le dio un beso a Ana.
    Hän antoi Analle suukon.
  2. (persoonapronomini) datiivimuoto sanasta usted
    ¿A usted le gustan los caballos?
    Pidättekö hevosista? (kirjaimellisesti: Ovatko hevoset Teille miellyttäviä?)

Italia Muokkaa

Artikkeli Muokkaa

le

  1. monikon feminiinin määräinen artikkeli, ei suomenneta

Huomautukset Muokkaa

  • Italian kielen määräisen artikkelin eri muotoja käytetään seuraavan kaavion mukaisesti:
Taivutus
Yksikön
maskuliini
Yksikön
feminiini
Monikon
maskuliini
Monikon
feminiini
vokaalin edellä l' l' gli le
konsonantin edellä il la i le
konsonanttien gn, pn, ps, x,
z, sb, sc, sd, sf, sg, sk, sl,
sm, sn, sp, sq, st ja sv edellä
lo la gli le


Pronomini Muokkaa

le

  1. (persoonapronomini) datiivimuoto sanasta ella ja lei; hänelle (naisesta)
  2. (persoonapronomini) datiivimuoto sanasta Lei; Teille
  3. (persoonapronomini) objektimuoto sanoista loro ja essi; heidät, heitä
  4. (persoonapronomini) objektimuoto sanoista loro ja essi; ne, niitä

Ranska Muokkaa

Artikkeli Muokkaa

le m., la f. (monikko les m./f.)

  1. yksikön maskuliinin määräinen artikkeli, ei suomenneta

Huomautukset Muokkaa

  • Artikkeli muuttuu muotoon l’ vokaalin ja mykän h:n edessä.
  • Artikkeli sulautuu prepositioiden kanssa seuraavasti:
de + ledu
à + leau

Liittyvät sanat Muokkaa

Aiheesta muualla Muokkaa

  • le Trésor de la langue française informatisé -sanakirjassa (ranskaksi)

Pronomini Muokkaa

le m.

  1. (persoonapronomini) akkusatiivimuoto sanasta il; hänet, häntä (miehestä)
    Le vois-tu?
    Näetkö sinä hänet?
  2. (persoonapronomini) akkusatiivimuoto sanasta il; sen, sitä (maskuliinisukuisesta eläimestä, esineestä tai asiasta)
    Ils ont osé le dire.
    He uskalsivat sanoa sen.

Ruotsi Muokkaa

Verbi Muokkaa

le (epäsäännöllinen)

  1. hymyillä

Taivutus Muokkaa

Taivutus – le
Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens ler les
imperfekti log logs
supiini lett letts
imperatiivi le
Nominaalimuodot
  • aktiivin infinitiivi: le
  • passiivin infinitiivi: les
  • aktiivin part. prees: leende
  • passiivin part. prees: leendes
  • part. perf.: yl. ledd, n. lett, määr./mon. ledda

Unkari Muokkaa

Adverbi Muokkaa

le

  1. alas

Liittyvät sanat Muokkaa

Vastakohdat Muokkaa