Redirect arrow without text.svg
Katso myös: -le ja


EspanjaMuokkaa

PronominiMuokkaa

le

  1. (persoonapronomini) datiivimuoto sanoista él ja ella
    Le dio un beso a Ana.
    Hän antoi Analle suukon.
  2. (persoonapronomini) datiivimuoto sanasta usted
    ¿A usted le gustan los caballos?
    Pidättekö hevosista? (kirjaimellisesti: Ovatko hevoset Teille miellyttäviä?)

ItaliaMuokkaa

ArtikkeliMuokkaa

le

  1. monikon feminiinin määräinen artikkeli, ei suomenneta

HuomautuksetMuokkaa

  • Italian kielen määräisen artikkelin eri muotoja käytetään seuraavan kaavion mukaisesti:
Taivutus
Yksikön
maskuliini
Yksikön
feminiini
Monikon
maskuliini
Monikon
feminiini
vokaalin edellä l' l' gli le
konsonantin edellä il la i le
konsonanttien gn, pn, ps, x,
z, sb, sc, sd, sf, sg, sk, sl,
sm, sn, sp, sq, st ja sv edellä
lo la gli le


PronominiMuokkaa

le

  1. (persoonapronomini) datiivimuoto sanasta ella ja lei; hänelle (naisesta)
  2. (persoonapronomini) datiivimuoto sanasta Lei; Teille
  3. (persoonapronomini) objektimuoto sanoista loro ja essi; heidät, heitä
  4. (persoonapronomini) objektimuoto sanoista loro ja essi; ne, niitä

RanskaMuokkaa

ArtikkeliMuokkaa

le m., la f. (monikko les m./f.)

  1. yksikön maskuliinin määräinen artikkeli, ei suomenneta

HuomautuksetMuokkaa

  • Artikkeli muuttuu muotoon l’ vokaalin ja mykän h:n edessä.
  • Artikkeli sulautuu prepositioiden kanssa seuraavasti:
de + ledu
à + leau

Liittyvät sanatMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa

  • le Trésor de la langue française informatisé -sanakirjassa

PronominiMuokkaa

le m.

  1. (persoonapronomini) akkusatiivimuoto sanasta il; hänet, häntä (miehestä)
    Le vois-tu?
    Näetkö sinä hänet?
  2. (persoonapronomini) akkusatiivimuoto sanasta il; sen, sitä (maskuliinisukuisesta eläimestä, esineestä tai asiasta)
    Ils ont osé le dire.
    He uskalsivat sanoa sen.

RuotsiMuokkaa

VerbiMuokkaa

le (epäsäännöllinen)

  1. hymyillä

TaivutusMuokkaa

Taivutus – le
Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens ler les
imperfekti log logs
supiini lett letts
imperatiivi le
Nominaalimuodot
  • aktiivin infinitiivi: le
  • passiivin infinitiivi: les
  • aktiivin part. prees: leende
  • passiivin part. prees: leendes
  • part. perf.: yl. ledd, n. lett, määr./mon. ledda

UnkariMuokkaa

AdverbiMuokkaa

le

  1. alas

Liittyvät sanatMuokkaa

VastakohdatMuokkaa