Redirect arrow without text.svg
Katso myös: ga, Ga, GA, -ga

NorjaMuokkaa

VerbiMuokkaa

(går, gick, gått)

  1. mennä

RuotsiMuokkaa

VerbiMuokkaa

(epäsäännöllinen)

  1. mennä, kävellä, kulkea
  2. käydä jssak
    ~ i skola käydä koulua

TaivutusMuokkaa

Taivutus – gå
Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens går gås
imperfekti gick gicks
supiini gått gåtts
imperatiivi
Nominaalimuodot

Liittyvät sanatMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa

  • Svenska Akademiens ordbokissa SAOBissa (ruotsiksi)
  • Svensk ordbokissa SOssa (ruotsiksi)

TanskaMuokkaa

VerbiMuokkaa

(går, gick, gått)

  1. kävellä
  2. käydä jssak