Redirect arrow without text.svg
Katso myös: Ga, GA, -ga ja


KansainvälinenMuokkaa

LyhenneMuokkaa

ga

  1. iirin kielitunnus (kaksikirjaiminen, ISO 639-1)[1]

SuomiMuokkaa

SubstantiiviMuokkaa

ga
Kielikoodit
ISO 639-1:
ISO 639-2:
ISO 639-3:gaa
Wikisanakirja
Aineisto:Gan kieli

ga (18)

  1. Ghanassa puhuttu nigeriläis-kongolainen kieli (kielitunnus: gaa)

TaivutusMuokkaa

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi ga
genetiivi gan
partitiivi gata
akkusatiivi ga;
gan
sisäpaikallissijat
inessiivi gassa
elatiivi gasta
illatiivi gahan
ulkopaikallissijat
adessiivi galla
ablatiivi galta
allatiivi galle
muut sijamuodot
essiivi gana
translatiivi gaksi
abessiivi gatta
instruktiivi
komitatiivi gine-
+ omistusliite
vartalot
vokaalivartalo ga-
heikko vartalo -
vahva vartalo -
konsonantti-
vartalo
-

KäännöksetMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa

JapaniMuokkaa

LatinisointiMuokkaa

ga

  1. rōmaji-transkriptio sanasta
  2. rōmaji-transkriptio sanasta

KroaattiMuokkaa

PronominiMuokkaa

ga

  1. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta on
  2. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta on
  3. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta ono
  4. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta ono

SerbiaMuokkaa

PronominiMuokkaa

ga (kyrillinen: га)

  1. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta on
  2. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta on
  3. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta ono
  4. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta ono

SloveeniMuokkaa

PronominiMuokkaa

ga

  1. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta on
  2. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta on
  3. (persoonapronomini, taivutusmuoto) genetiivimuoto sanasta ono
  4. (persoonapronomini, taivutusmuoto) akkusatiivimuoto sanasta ono

ViitteetMuokkaa

  1. Kotoistus-hanke & Unicode Consortium: Locale Data Summary for Finnish (Versio 36) Viitattu 1.5.2020.