Redirect arrow without text.svg
Katso myös: iíri


Wikipedia
Katso artikkeli Iiri Wikipediassa, vapaassa tietosanakirjassa.

SuomiMuokkaa

SubstantiiviMuokkaa

iiri
Kielikoodit
ISO 639-1:ga
ISO 639-2:
ISO 639-3:gle
Wikisanakirja
Aineisto:Iirin kieli

iiri (5)[1]

  1. iirin kieli (kielitunnus: ga), Irlannissa puhuttava kelttiläinen kieli

ÄäntäminenMuokkaa

  • IPA: /ˈiːri/
  • tavutus: ii‧ri

TaivutusMuokkaa

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi iiri iirit
genetiivi iirin iirien
partitiivi iiriä iirejä
akkusatiivi iiri;
iirin
iirit
sisäpaikallissijat
inessiivi iirissä iireissä
elatiivi iiristä iireistä
illatiivi iiriin iireihin
ulkopaikallissijat
adessiivi iirillä iireillä
ablatiivi iiriltä iireiltä
allatiivi iirille iireille
muut sijamuodot
essiivi iirinä iireinä
translatiivi iiriksi iireiksi
abessiivi iirittä iireittä
instruktiivi iirein
komitatiivi iireine-
+ omistusliite

KäännöksetMuokkaa

Liittyvät sanatMuokkaa

YläkäsitteetMuokkaa

Aiheesta muuallaMuokkaa

  • iiri Kielitoimiston sanakirjassa
  • iiri Tieteen termipankissa

ViitteetMuokkaa

  1. Kotimaisten kielten keskuksen Nykysuomen sanalista v. 1 (lataussivu): taivutustyyppi 5