EnglantiMuokkaa

VerbiMuokkaa

Taivutus
ind. prees. y. 3. p. gives
part. prees. giving
imp. gave
part. perf. given

give

  1. antaa
  2. antaa lahjaksi

EtymologiaMuokkaa

muinaisenglannin giefan, gefan; tämän kognaatteja ovat hollannin geven, islannin gefa, ruotsin ge, saksan geben ja tanskan give

Liittyvät sanatMuokkaa

VastakohdatMuokkaa
FraasiverbitMuokkaa
JohdoksetMuokkaa

IdiomitMuokkaa

  • give or take ‒ suurin piirtein, suunnilleen
  • something has (got) to give ‒ jommankumman on pakko antaa periksi, on pakko tulla myönnytyksiä

TanskaMuokkaa

VerbiMuokkaa

give

  1. antaa

TaivutusMuokkaa

Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens giver gives
imperfekti gav gaves
perfekti har givet har givets
pluskvamperfekti havde givet havde givets
imperatiivi giv
Apuverbi
Nominaalimuodot

Liittyvät sanatMuokkaa

JohdoksetMuokkaa