ikävöivä

SuomiMuokkaa

VerbiMuokkaa

ikävöivä

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin preesens verbistä ikävöidä

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi ikävöivä ikävöivät
genetiivi ikävöivän ikävöivien
(ikävöiväin)
partitiivi ikävöivää ikävöiviä
akkusatiivi ikävöivä; ikävöivän ikävöivät
sisäpaikallissijat
inessiivi ikävöivässä ikävöivissä
elatiivi ikävöivästä ikävöivistä
illatiivi ikävöivään ikävöiviin
ulkopaikallissijat
adessiivi ikävöivällä ikävöivillä
ablatiivi ikävöivältä ikävöiviltä
allatiivi ikävöivälle ikävöiville
muut sijamuodot
essiivi ikävöivänä ikävöivinä
translatiivi ikävöiväksi ikävöiviksi
abessiivi ikävöivättä ikävöivittä
instruktiivi ikävöivin
komitatiivi ikävöivine