Suomi muokkaa

Verbi muokkaa

mädättävä

  1. (taivutusmuoto) passiivin partisiipin preesens verbistä mädätä

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi mädättävä mädättävät
genetiivi mädättävän mädättävien
(mädättäväin)
partitiivi mädättävää mädättäviä
akkusatiivi mädättävä; mädättävän mädättävät
sisäpaikallissijat
inessiivi mädättävässä mädättävissä
elatiivi mädättävästä mädättävistä
illatiivi mädättävään mädättäviin
ulkopaikallissijat
adessiivi mädättävällä mädättävillä
ablatiivi mädättävältä mädättäviltä
allatiivi mädättävälle mädättäville
muut sijamuodot
essiivi mädättävänä mädättävinä
translatiivi mädättäväksi mädättäviksi
abessiivi mädättävättä mädättävittä
instruktiivi mädättävin
komitatiivi mädättävine

Verbi muokkaa

mädättävä

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin preesens verbistä mädättää

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi mädättävä mädättävät
genetiivi mädättävän mädättävien
(mädättäväin)
partitiivi mädättävää mädättäviä
akkusatiivi mädättävä; mädättävän mädättävät
sisäpaikallissijat
inessiivi mädättävässä mädättävissä
elatiivi mädättävästä mädättävistä
illatiivi mädättävään mädättäviin
ulkopaikallissijat
adessiivi mädättävällä mädättävillä
ablatiivi mädättävältä mädättäviltä
allatiivi mädättävälle mädättäville
muut sijamuodot
essiivi mädättävänä mädättävinä
translatiivi mädättäväksi mädättäviksi
abessiivi mädättävättä mädättävittä
instruktiivi mädättävin
komitatiivi mädättävine